Daca ai ajuns aici trebuie sa stii ce este Tesla Model 3 Highland Standard RWD (actualmente premium RWD).
- SR Highland. Interior negru. Baterie LFP 60kwh. Tractiune spate. Optiuni standard/premium precum: faruri Led Matrix, scaune imitatie piele electrice, incalzite si ventilate fata/spate, tableta spate, portbagaj electric, suspensii imbunatatite (nu compara cu generatia dinainte) samd.
- Cumparata de noua in noiembrie 2023, nu din Olanda, SUA, nu taxi
- 27.381 km la data publicarii. A fost folosita 1 an, in Bucuresti, ca masina personala, in paralel cu o Dacia Spring. In ultimul an si jumatate a stat mai mult degeaba, fiind folosita maxim 5000 km. Pastrata in garaj subteran sau parcare privata.
In aceasta ultima perioada am dobandit o masina de serviciu, de aceea se si vinde. M-am convins ca nu mai am timp de ea.
- Consum istoric, prin toate anotimpurile: <15 kwh.
- Garantie integrala: 17.nov.2027 sau 80.000 km.
- Garantie baterie si motor: 17.nov.2031 sau 160.000 km
- singura ei "problema": in august 2024 a aparut o crapatura in plafon, jumatatea din fata. Desi e extinsa, de atunci nu s-a mai miscat. La recomandarea celor de la TopLac nu l-am schimbat, fiindca nu au fost probleme cu apa sau altceva. Va costa, probabil, in jur de 1500 euro la service autorizat. Dar in afara de aspect/idee, nu necesita inca schimbarea. Inteleg temerea oricui, si eu cred ca as avea-o. De aceea se poate negocia acest aspect. Nu pot oferi garantie ca nu se va intampla nimic 20 de ani, dar de aproape 2 ani rezista. Se poate schimba oricand, daca se doreste.
Nicio alta problema tehnica, estetica sau de alt fel.
- Test de baterie nu am facut, in afara de ce zice masina si zice ca e sanatoasa. Vrei un altfel de test, nicio problema, facem si car vertial si ce vrei, dar le platesti. Pentru testul de baterie facem 50-50. Daca o masina cu 27k km crezi ca poate avea probleme majore.
- Vine cu anvelope de iarna Michelin Pilot Alpin 5. Cele de vara originale au fost "purtate" doar 1 sezon.
Alte accesorii: shade pentru plafon, detasabil, pucuri pt ridicare, presuri premium fata/spate/portbagaj, protectii de noroi pentru roti (nefolosite). Plus alte maruntisuri.
Pentru intrebari cu rost, raspund cat se poate de repede. Pentru vizionare, preferabil S1 - Bucuresti. Nu fac schimburi, nu ma intereseaza diesel, bemveuri sau Porsche. Doar cu unele apartamente in S1.
Daca vrei sa faci o oferta sau o remarca, te rog fa-o argumentat, cu 2-3 exemple. Mere cu mere. Nu e noul standard, e noul Premium. E Highland, nu carunta dinainte. Nu a fost taxi, nu e luata la licitatie.
Daca vrei actualul Model 3 "standard", mergi si cumpara-o de noua.
Nu imi povesti de Olanda, SUA, Pakistan. Daca sunt bune, ia-le de acolo.
Este a 4-a masina pe care o vand in 12 ani. Nu sunt bisnitar. 3 au fost cumparate noi. Toti cei 3 cumparatori pot garanta achizitiile. Nicio masina nu am tinut-o mai mult de 4 ani.
Asta o cumperi, pleci cu ea, o mai bagi la incarcat unde vrei si te bucuri de ea multi ani. Nu are nicio nevoie. Are si filtru de aer si stergatoare cumparate pentru a fi inlocuite.
Nu scartaie, nu troncate si mai ai si PARCARE GRATUITA in Bucuresti, pana la sfarsitul lui 2027.
Cu 400 de lei te duci vara asta pana la Munchen, ca nu mai poti merge in Dubai si nici nu va fi penurie de curent.
Multumesc pentru atentie si repect!